عنوان(شناخت ضوابط طراحی شهرک صنعتی)

هم اکنون فایل با مشخصه ی .شناخت ضوابط طراحی شهرک صنعتی. وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./شناخت ضوابط طراحی شهرک صنعتی/شناخت ضوابط طراحی شهرک صنعتی|50475757|flh1448890|

این متن شامل 35 صفحه می باشد


ضوابط شبکه معابر


شبکه معابر شهرک صنعتی شامل مجموعه جاده ها، خیابانها و کوچه ها برای حمل و نقل تجهیزات و کالاها و رفت و آمد کارکنان و سایر مراجعین به واحدهای مختلف طراحی می گردد. طراحی فوق،موارد زیر را مد نظر قرار می دهد:


1-سهولت و ایمنی تردد خودروها به طور عمده تریلی، کامیون، وانت بار، اتوبوس، مینی بوس و سواری، برای سهولت دسترسی ها، پهنای سواره روها برای ترافیک حداکثر پیش بینی شده با در نظر داشتن توسعه آتی مجموعه تعیین می گردد. طراحی های مناسب در گره های ترافیکی، شامل میدان ها، چهارراه ها و انشعابات سه راهی مانع از ایجاد تراکم و تداخل ترافیکی می شود.


برای ایمنی، لازم است سرعت حرکت به اندازه معینی محدود گردد و این محدودیت را نه تنها تابلوهای راهنما، بلکه حتی الامکان سازه شبکه معابر تاثیر کند: محدودیتهای طولهای مستقیم، شعاع قوسها، جزیره های هدایت کننده، و نیز کف سازی ها.


سرعت طرح مناسب داخل شهرها 30-40 کیلومتر در ساعت است. داخل شهرک صنعتی محدودیت های سرعت ازداخل شهرک های مسکونی کمتر است زیرا کودکان و سالمندان به ندرت در معابر شهر صنعتی حضور داشته و به طور کلی معابر شهر صنعتی به رفت و آمد سواره اختصاص خواهد داشت، اما به لحاظ پیوستگی مسیرهای سواره به محوطه های واحدها و ورود و خروج مداوم وسایل نقلیه، محدودیت سرعت ضروری می باشد.


2-امکان دسترسی سریع به خارج از شهرک و به مراکز خدماتی نظیر بیمارستان و نیز امکان دسترسی سریع مراکز خدماتی نظیر آتش نشانی به واحدها. برای این منظور، طراحی شبکه معابر به گونه ای خواهد بود که شبکه معابر حداقل یک محور شریانی به صورت کمربندی یا محوری را دارا بوده و مسیر دسترسی به خارج شهرک نیز شرایط مناسب مسیرهای شریانی را دارا باشد.


3-شبکه معابر علاوه بر سواره رو، دسترسی های پیاده را نیز تامین خواهد کرد. برای سهولت و ایمنی کسانی که به هر دلیل لازم است به صورت پیاده تردد داشته باشند لازم است هر دو سمت سواره روها به تناسب پهنا و حداقل به اندازه یک متر پیاده رو داشته باشد.


طراحی شبکه معابر براساس مبانی ذکر شده و با استفاده از مراجع انجام خواهد گرفت. در اینجا برخی موارد، حسب مرحله بندی شرح خدمات ذکر می شوند.


پهنای سواره روها: سواره روها به صورت دو خطه، سه خطه یا چهار خطه بوده و سواره روهای چهار خطه عمدتا با رفوژ میانی خواهند بود. پهنای قسمت آسفالت سواره روهای دو خطه 0/7 متر، سه خطه 50/9 متر و چهار خطه 5/7 متر در هر طرف، خواهد بود که در آنها عرض هر خط سواره 3 متر و حداقل حاشیه ایمنی 25سانتی متر در نظر گرفته شده است.


سواره روهای دو خطه، تنها برای معابر کوتاه با ترافیک بسیار کم احتمال توقف در حاشیه آنها کم است در نظر گرفته شده و در سایر موارد سواره روها سه خطه و یا بیشتر خواهند بود. تا هم امکان توقف و هم امکان سبقت فراهم باشد. شیب عرضی سواره روها 2 درصد به سمت خارج بوده که در خیابان ها دو خطه، به تمامی به یک سمت و در سایر خیابان ها به صورت متقارن به هر دو طرف خیابان خواهد بود.


سرعت طراحی همان گونه که ذکر شد، 40 کیلومتر در ساعت برای معابر داخلی و 80 کیلومتر در ساعت برای جاده های دسترسی اصلی در نظر گرفته خواهد شد.


تقاطع ها به تمامی با ملاحظه حالت توقف و حرکت با احتیاط طراحی خواهند شد.


ضوابط توزیع و کاربری زمین:


ضوابط توزیع زمین:


به طور کلی، توزیع زمین در شهرک های صنعتی، تابعی از کاربری ارضی مورد نیاز می باشد و کاربری های ارضی، به نوبه خود، از کارکردها و فعالیت های شهرک تبعیت می نمایند.


معمولا گردش کار در شهرک صنعتی، مبتنی بر سه نوع فعالیت:


1-صنعتی


2-خدماتی


3-حمل و نقل است و از این رو توزیع اراضی شهرک صنعتی، چهار نوع کاربری کلان ارضی زیر را در بر می گیرد:


- کاربری صنعتی، شامل انواع کارگاه های تولیدی مرتبط با گروه های مختلف صنعت، که در حقیقت کاربری پایه شهرک صنعتی را تشکیل می دهد.


- کاربری خدماتی، شامل: انواع ساختمان ها و محوطه های خدمات شهری ( اداری، تجاری، رفاهی و...) و تاسیسات و تجهیزات شهری، که در حقیقت، پشتیبان و کاتالیزور فعالیت یا کاربری پایه ( صنعتی) محسوب می شود.


- کاربری حمل و نقل: شامل: شبکه راه ها، پارکینگ های عمومی، پایانه تریلی، کامیون و دیگر عناصر مرتبط با امور حمل و نقل کالا، مواد اولیه و مسافر


- کاربری فضای سبز، شامل: پارک، مسیر سبز پیاده، کمربند سبز حفاظتی و نوارهای سبز حواشی معابر.


در تدوین ضوابط توزیع اراضی « شهرک صنعتی رفسنجان» به کاربری های ارضی، مبانی مقرر در کتاب «اصول و مبانی طراحی شهرک های صنعتی» که مصوب «شرکت شهرک های صنعتی ایران» می باشد، مورد استناد قرار می گیرد. براساس این مبانی، سهم هر یک از انواع چهار گانه کاربری های فوق الذکر از وسعت کل اراضی مورد طرح ریزی به شرح زیر تعیین شده است:


- کاربری صنعتی 60 الی 70 درصد از کلی اراضی


- کاربری خدماتی، 10 الی 13 درصد از کل اراضی


- کاربری حمل و نقل، 10 الی 15 درصد از کل اراضی


- کاربری فضای سبز، 10 الی 12 درصد از کل اراضی


تعیین کاربری زمین:


ایضا به تبعیت از ضوابط مقرر در مرجع « اصول و مبانی طراحی شهرک های صنعتی» تعریف دقیق کارکرد هر کاربری و یا به عبارت دیگر، نحوهمطالب دیگر:
📖تکنیک های ازمایش نرم افزار📖مجموعه اصول طلایی موفقیت و کامیابی1📖فالوور و لایک نامحدود و رایگان اینستاگرام📖شناسایی بر طبق امواج رادیویی📖دانلود آیین نامه ی اصلی وفنی+نصرت انگلیسی +یک پک هدیه ی دیگر📖دانلود پروژه فروشگاه اینترنتی با قیمت عالی و استثنایی در پایین صفحه📖دانلود نرم افزار جامع تعبیر خواب ورژن 6.102📖دانلود فایل ورد Word پروژه بررسی ساختار و عملکرد فیبر نوری📖دانلود قصه علیمردان خان به صورت Mp3-قدیمی و خاطره انگیز(کامل)📖کاملترین نکات آیین دادرسی مدنی از مهدی شکری📖پروژه طراحی الگوریتم تفریق BCD با نرم افزار پروتئوس📖کسب درآمد رایگان از سیستم همکاری در فروش📖دانلود پروژه چراغ راهنمایی(traffic light) با نرم افزار پروتئوس با قیمت استثنایی📖کسب درآمد از اینترنت و کار در منزل📖بازکردن قفل گوشی📖بانک ایمیل صدهزار کاربر ایرانی و فعال📖تحقیق ترانسفورماتور📖استفاده از تکنولوژی bus networking در سیستم برق خودرو📖دوربین شکاری با قابلیت زوم 30 برابر📖روشهاي شبكه اي موثر در مديريت پروژه هاي اكتشافي📖ریکاوری اندورید(بدون روت)📖کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد📖بهبود کارایی شبکه عمومی در بازشناسی الگو با استفاده از خوشه شناسی FCM📖مسیر یابی ربات های متحرک بر مبنای ANT COLONY📖روشی برای حل مسائل برنامه ریزی خطی فازی با توجه به درجه عضویت ضرایب